خانه دسته‌بندی نشده آشنایی با جاذبه های توریستی ایران :ماسوله-کجا بریم عید

آشنایی با جاذبه های توریستی ایران :ماسوله-کجا بریم عید

6 خواندن ثانیه
۰
0
219
برای عید کجا بریم؟ماسوله
Rate this post

ماسوله در بهار زمستان یا پاییز مسئله این است!!!؟

این شهر تاریخی و گردش گری ایران در هر فصل و یا بهتر است بگوییم شب یا روزش زیبایی ها و منظره های  حیرت انگیز زیادی دارد.

در واقع در هر فصل زیبایی منحصر به فرد خودش را به گردش گران هدیه میدهد؛ در بهار و تابستان منظره سر سبز همراه با پرندگان کوچ گر با آسمانی صاف و آبی یا در پاییز هوایی به لطافت قطرات آب و برگان سبز و صدای  خش خش آن ها یا زمستان و منظره ای پر از برف که دربام خانه ها و در کوه ها منظره ای یک دست و بی نظیر مخصوصا در شب پر از ستاره اش هدیه میدهد.

تاریخچه ماسوله

تاریخ ماسوله
ماسوله تاریخی

ماسوله قدیم که به کهنه ماسوله نیز معروف است در فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال واقع میباشد که سکونتگاه اولیه و قدیمی اهالی این شهر بوده است که بیشتر بناهای آن با سنگ دیوار خودنمایی می کنند.

نخستین کاوش های باستانی صورت گرفته در این محوطه از شهرستان فومن توسط هیئت پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان که به شهریور ماه ۱۳۷۴ برمی گردد مشخص کرد که از سده پنجم تا هشتم هجری کهنه ماسوله از مراکز مهم در زمینه فلزکاری به شمار می رفت.در این منطقه سفال های آبدار با رنگ های متنوع که مشخصات دوره سلجوقی روی آنها نقش بسته بود کشف شد،به این ترتیب اهمیت و اعتبار تاریخی این شهر باعث شد در شهریور ۱۳۸۵ نام آن در فهرست آثار ملی ثبت شود.

غذای سنتی ماسوله

میرزا قاسمی در ماسوه
میرزا قاسمی

نوبت رسید به معرفی غذای سنتی ماسوله که میرزا قاسمی نام دارد میرزا قاسمی یکی از غذاهای لذیذی است که در شمال ایران مخصوص شهره ماسوله طبخ می شود قدمت این غذا به سال ۱۸۶۰ میلادی و بازگشت قاسم خان والی از سن پترزبورگ بازمی گردد.

غذایی که امروز ما به اسم میرزاقاسمی آن را می شناسیم از ابداعات قاسم خان می باشد وی ذوق آشپزی بسیاری داشت به همین دلیل این غذا به نام وی نام گذاری شد.

جاذبه های گردش گری ماسوله

۱.آبشار کوشم

آبشار کوشم ماسوله
آبشار کوشم

ماسوله از آبشارها و چشمه‌های فراوانی برخوردار است که دیدن تک تک آنها خالی از لطف نیست. یکی از این آبشارها که با نام کوشم شناخته می‌شود از روستا دسترسی آسانی دارد و با یک پیاده روی یک‌ساعته با شیبی ملایم می‌توانید به‌راحتی به دیدن آن بروید. آبشار کوشم در دره جنگلی ماسوله با ۳۰ متر ارتفاع در امتداد رود خانه قرار گرفته  و با انبوهی از درختان سرسبز احاطه شده است. از دیگر آبشارهای ماسوله می‌توان به آبشار ماسوله رودخان و آبشار خرم‌بو اشاره کرد.

۲.پارک جنگلی ماسوله

پارک جنگلی ماسوله
پارک جنگلی ماسوله

این پارک زیبا یکی از مهمترین سایت های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی میان کشورهای خاور میانه است. ویژگی های سنتی بناهای ماسوله به طرز زیبا و با اصول مهندسی سنتی و معماری خاص به سمت کوهپایه بنا شده و چشم انداز آنها به صورت پلکانی از کوه به دره و وضعیت منحصر به فرد آن سالانه، پذیرای مشتاقان بیشماری است. در پارک جنگلیِ ماسوله انواع درختانِ راش، مَمرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه ها و گیاهان علفی و دارویی وجود دارد. شرایط اقلیمی و امکانات رفاهی، زمینه ای فراهم آورده تا این منطقه، پذیرای خیل عظیمی از گردشگران باشد.

۳.ییلاق کوربار ماسوله

جنگل گردی در ییلاق کوربار
ییلاق کوربار

از جمله ییلاق‌های زیبا و تماشایی کشور، ییلاق کوربار ماسوله است که در میان کوه‌های جنگلی و سرسبز استان گیلان قرار دارد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ییلاق، مسیر دسترسی به آن است که در نوع خود کم‌نظیر و بسیار دیدنی است.

مسیری برخوردار از طبیعتی بکر و چشم‌اندازی مثال‌زدنی که علاقه‌مندان به کهنوردی و طبیعت گردی با قدم گذاشتن در آن، محو زیبایی‌های مدهوش‌کننده‌ی آن شده و سرسختی و پیاده‌روی چند ساعته را با لذتی مطلوب و شیرین بر باده‌ی فراموشی می‌سپارند.

۴.قله شاه معلم

قله شاه معلم  که با نام ماسوله داغ نیز شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان گیلان به‌شمار می‌رود. ارتفاع این قله ۳۰۵۰ متر برآورد شده است. این پدیده‌ی طبیعی که در شمال غربی ماسوله قرار دارد، در میان کوهنوردان به‌دلیل سختی مسیر و زیبایی وصف‌ناشدنی مناظر آن، از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قله شاه معلم
قله شاه معلم

۵.آبشار لار چشمه

آبشاری در جنگل
آبشار لار چشمه

آبشار لارچشمه در استان گیلان و در شهرستان فومن و قبل از روستای ماسوله قرار دارد. به بیانی دیگر آبشار لارچشمه در کنار جاده فومن به ماسوله در نزدیکی ماسوله قرار دارد و چشمه لارچشمه از کوه می جوشد. رستوران، قهوه خانه و استراحتگاه در مجاورت آن ایجاد شده است. ارتفاع آبشار لارچشمه در حدود ۶ متر و حوضچه آب کوچکی در پای آن ایجاد شده است.

آبشار لارچشمه در ارتفاع ۶۷۰ متری از سطح دریا واقع است و در میان منطقه ای با جنگل های انبوه قرار گرفته است که جاذبه بصری آن را دو چندان کرده است.

برای عزیزانی که از جهت یابی های جدید استفاده می کنند قابل ذکر است آبشار لارچشمه در موقعیت جغرافیایی N370935 E490222 واقع شده است. وجود آبشارها و چشمه های متعدد در اطراف ماسوله، زیبایی طبیعت آن را دو چندان نموده است. آبشارهای این منطقه بصورت پراکنده در اطراف آن دیده می شوند.

از آبشارهای ماسوله می توان به آبشار کوشم، آبشار ماسوله رودخان، آبشار خرم بو (خربو) و آبشار لار چشمه اشاره نمود که هر کدام می تواند بهانه ای جهت بازدید از طبیعت زیبای ماسوله باشند.

موزه مردم شناسی ماسوله

موزه مردم شناسی ماسوله
موزه مردم شناسی ماسوله

موزه مردم شناسی فومن در جهت شناساندن روش زندگی مردم گیلان قدیم با ماکت ها و ابزار آلات و لباس ها و صنایع دستی و عکس ها پذیرای بازدیدکنندگان است.

موزه مردم شناسی در فضایی به مساحت ۲۰۰ متر مربع با همکاری و مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان در نوروز سال ۸۷ گشایش یافت. عمده مصالح به کار برده شده در این موزه چوب است که یکی از ارکان اصلی معماری سنتی و بومی منطقه را تشکیل می دهد و به صورت ویترین های متنوع و در و پنجره های ارسی به کار برده شده است.

این موزه با الهام از معماری بومی منطقه طراحی شده و در دو طبقه با ظرافت و زیبایی چشم نوازی به اجرا درآمده است.

غرفه های دایر و اشیای موجود موزه شامل غرفه زندگی و معیشت روستایی گیلان است. غرفه ادوات موسیقی قدیمی، حصیربافی، ابزار، وسایل کشاورزی سنتی منطقه، چموش دوزی ماسوله، ظروف فلزی و… در موزه مردم شناسی خودنمایی می کند. طبقه فوقانی موزه با نقاشی های دیواری زیبایی های بی بدیل شهر تاریخی ماسوله را به تصویر کشیده است.

بازدید از موزه تداعی جلوه های معماری اصیل و هنر ایرانی را در ذهن هر بیننده به تامل و تعمق وا می دارد. غرفه مشاهیر گیلان و پوشاک سنتی مردم این دیار از جمله ویژگی های موزه مردم شناسی فومن است.

بازار ماسوله

بازار ماسوله
بازار ماسوله

 

بازار ماسوله قلب تپنده روستا محسوب می‌شود. این بازار دیدنی با دیگر بازارهای روستاهای دیگر ایران تفاوت دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر گذرتان به این دهکده پلکانی افتاد حتما به دیدن این بازار جذاب و تماشایی بروید. در این بازار هم می‌توانید خرید کنید، هم از دیدن مغازه‌ها لذت ببرید. بازار ماسوله درست مانند پاساژهای شیک و مدرن طبقاتی شهرها است؛ بدین معنا که از چهار سطح جدا و مستقل تشکیل شده است؛ به گونه‌ای که مغازه‌ها در سطح پایین یک طبقه‌ای و در سطح بالا از دو طبقه تشکیل شده‌اند.

سوغات ماسوله

سوغاتی بردن از ماسوله خود یک بحث است و خرید کردن از پاساژ های دو طبقه با نمایی طبیعی و منظره دل انگیز جنگلی شکل ماسوله یک بحث دیگر ولی در زیر به معرفی سوغات ماسوله خواهیم پرداخت.

۱.رشته خوشکار

رشته خوشکار سوغات ماسوله
رشته خوشکار

نوعی شیرینی گیلانی است که از آب، مغز گردو چرخ شده، مغز هل ساییده شده، آرد برنج، روغن مایع، دارچین، شکر تهیه می شود و اغلب از میهمانان خود با چای و رشته خوشکار پذیرایی می کنند. این نوع شیرینی را در روزهای ماه رمضان گیلانی های مقیم شهرهای دیگر ایران درست می کنند.

۲.پنیر سیاهمزگی

پنیر سیاهمزگی سوغات ماسوله
پنیر سیاهمزگی

در منطقه سیاهمزگی نوعی پنیر با طعمی خاص ولذیذ و بسیار مقوی از شیر گوسفند تهیه می شود. تهیه این پنیر از شیری که در فصل بهار حدود ساعت ۱۱ تا ۱۲ و در فصل تابستان در حدود ساعت ۱۳ تا ۱۴از گوسفندان بانوان سیاهمزگی می دوشند و فرآیند مایه زدن و تهیه پنیر را بروی این شیر انجام می دهند و سپس مایع پنیر بهدست آمده را داخل دیگی که روی آتش اجاق است ریخته و در مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تا خمیر دیگری به دست آید. سپس خمیر را در ظرفی چوبی ریخته و با دست فشار می دهند تا آب آن گرفته شود و پنیر به دست آید.

۳.محصولات حصیری

محصولات حصیری ماسوله
محصولات حصیری

یکی از صنایع بومی گیلان، حصیربافی است که بیشتر توسط بانوان بندرانزلی، آب کنار، غازیان انجام می شود. انواع سبد، زیرانداز، آبکش، زیرداغی و… از محصولات این صنعت بومی است.

زیراندازهای زیبای حصیری گیلان در کف خانه ها و دیواره های خانه های اهالی دیده می شود بسیار با آب و هوای مرطوب و معماری خانه های گیلانی هماهنگ است.

۴. شال و عروسک

شال و عروسک سوغات بازار ماسوله
شال و عروسک

شال بافی هنر دست بانوان گیلانی به خصوص شهرهای تالش و گالش است؛ دست بافته هایی زیبا و رنگین بومی و سنتی از پشم.

این دست بافته از نفوذ رطوبت و سرما جلووگیری می کند و بسیار مورد استفاده مردمان مناطق مرطوب و کوهستانی است.

بازارهای سنتی گیلان و به خصوص در شهر ماسوله، عروسک های کاموایی زیبایی را بر دیوار و ویترین مغازه ها خواهید دید که، توسط بانوان هنرمند این منطقه یافته شده و یکی از صنایع دستی ایم منطقه محسوی می شود.

علاوه بر این بیشتر بانوان هنرمند گیلانی، در قلاب بافی مهارتی در خور توجه دارند. معمولا هنر دست آنها را در جلوی مغازه ها و فروشگاه های صنایع دستی میبینبد که با رنگ های شاد و زنده روسری های سه گوش، لباس های زنانه و انواع دستگیره و… را آویزان کرده اند.

۵.چموش دوزی

چموش دوزی سوغات بازار ماسوله
چموش دوزی

چموش پاپوشی گیلانی بدون پاشنه از چرم طبیعی است که در ماسوله تولید به شیوه سنتی می شود. چموش را با نخ های رنگی سبز و قرمز و زرد تزیین می کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ماسوله

فزهنگ و آداب و رسمو مردم ماسوله
فزهنگ و آداب و رسمو مردم ماسوله

پوشش محلی مردم ماسوله، پوشش محلی رایج در استان گیلان است. پوشش زنان گیلانی شامل پیراهن، نیم‌تنه، قبا، کش پیرهن، جلیقه، دامن، شلوار، تنگ تومان و تونکیه می‌شود. سرپوش زنان گیلانی عبارت است از روسری یا دستمال سر، لچک، کلاغه دستمال، روسری توری، سان دستمال، سان چاشو. زنان گیلانی گالش به پا می‌کنند.

پوشاک مردان گیلانی عبارت است از کلاه پهلوی، کلاه‌پوستی، کلاه روسی، شل کلاه، پیراهن، شلوار، جلیقه، کت، نیم‌تنه، دوندی (کفشی از جنس چرم مصنوعی)، چوموش، گالش، کتلک (دمپایی چوبی)، جوراب.

کلام آخر ماسوله در هر فصلی برای گردش مناسب است .

با نظرات خود مارو همراهی کنید .

دوست دار شما: هایپر مارکت اینترنتی پایلا.

source

 

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی توت فرنگی با فیلم آموزشی

Rate this post شیرینی ماکارون فرانسوی شکلی جذاب و رنگ های دل ربا بسیار مجلسی و مناسب برای …