خانه فناوری و زندگی دیجیتال در دنیای مجازی چه می گذرد ؟!

در دنیای مجازی چه می گذرد ؟!

0 خواندن ثانیه
۰
1
899
واقعیت های جالب در مورد شبکه های اجتماعی

اکثرا از متولدینِ دهه ۶۰ در مورد یاهو مسنجر شنیده‌ام در مورد ایموجی‌ها و پیام‌ها و… و این‌که چگونه با آه وتاب در موردِ چت رومِ‌شان به مثابه نوستالژی یاد می‌کنند.
رشدِ سراسریِ دنیای مجازی در دنیا و در بطنِ مردم به گونه‌ای سریع بود که افراد اجازه فکر کردن نداشتند یا فرصت نکردند.
این‌همه ولع برای بودن در فضای مجازی از کجا سر چشمه می گیرد؟! البته از این بگذریم که ISP ها و سازندگان شبکه اجتماعی برای حیاتِ خود از هرگونه ترفندِ تبلیغاتی استفاده می کنند که صد البته آن‌ها راضی ترند ما هنگامِ خواب هم دل از لپ‌تاپ و گوشی نَکَنیم.

چه رازیست که همه از زنُ مرد و کودکُ پیر جذبِ آن می شوند.

به نفوذِ عجیبِ دنیای مجازی زمانی پی بردم که در سایتی خبرِ ملاقاتِ رسمیِ زاکربرگِ همیشه اسپورت پوشِ کت شلوار به تن با سارکوزی را خواندم و هدیه گرفتنِ تی شرتِ فیس بوک از زاکربرگ توسط سارکوزی، که مدتی نگذشت که زاکربرگ پای ثابتِ اجلاسِ سیاست مداران شد.

بحث و تمرکزِ من در این محتوا متمرکزِ واقعیت های جالب در مورد شبکه های اجتماعی است

اشتیاق و ولع ما برای بودنِ در این دنیای مجازیِ سراسر ابهام است که به صورتِ اجتناب ناپذیری هندسهِ تفکر و جغرافیای مکانِ ما را دگرگون کرده است.
اگر کمی فقط کمی ، در حدِ ۱۰ سال به عقب برگردیم به دلیلِ جبرِ فرهنگی ما به راحتیِ امروز نمی‌توانستیم در موردِ وایبر و فیس بوک و… حرفی به زبان آوریم. بدتر ازآن صحبت در موردِ فیلتر شکن و این حرف‌ها بود که اطرافیان این صحبت‌ها را همسانِ بلایای طبیعی می‌دانستند و در جوابِ ما می‌گفتند:” بلا به دور ، این حرف‌ها چیه می زنید ؟!”
که در مورد این جبر هم به همان سخن اکتفا می‌کنم که ” انسان به آنچه از آن محروم است مشتاق‌تر است ”
فقط ازنتایجِ این جبرِ فرهنگی فرصتِ همسان سازیِ فرهنگی و مدیریت صحیح از بین می رود  و خلل در اکوسیستم اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی به وجود می‌آورد.

جایی بود که خواندم:” تعبیر غلطی است که افراد در دنیای مجازی دوستانِ بیشتری پیدا می‌کنند، وقتی هزاران نفر باهم به یک جوک در شبکه اجتماعی می‌خندند ولی نمی‌توانند صدای خنده هم را بشنوند، این یعنی تنهایی…”

در یک وبگردیِ کوتاه در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها، متوجه تعرض و تضادِ تحلیل‌ها در مورد دنیای مجازی می‌شویم که نشانِ حضورِ افرادِ مختلف از صنوفِ مختلف در این دنیای مبهم هست که برخی دنیای مجازی را مایهِ تفریح و سرگمی می‌دانند، برخی دانش و علم و برخی تجارت.
حال می خواهم با هم چند تا از واقعیت های جالب در مورد شبکه های اجتماعی را مرور کنیم (با تغییر تعمدی از مطلب هفته نامه عصرِ ارتباط)

خیالِ خامِ رایگان بودنِ صفحات مجازی

شبکه‌های اجتماعی اغلب رایگان هستند و شما به راحتی می‌توانید در آن‌ها عضو شده و از آن‌ها بهره‌مند شوید. با این وجود اگر برای حضور در شبکه رسانه ای خود پول پرداخت می کنید، به تناسب، سرویس‌های جامع‌تری را در اختیار می‌گیرید.

هم‌چنین برندهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی در حال فعالیت هستند که شما را برای پرداختن هزینه‌ی هر چه بیشتر ترغیب می‌کنند.

واقعیت های جالب در مورد شبکه های اجتماعی: محدود به گروه سنی خاصی نیست

سیاری از افراد بر این باورند که اگر در این گروه نباشند، الزامی برای حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. باید اعتراف کرد که این فضاها فقط برای گروه سنی جوانان راه‌اندازی نشده‌اند و حتی برخی قابلیت‌های اختصاصی برای کوچک تر یا بزرگ‌تر ها هم ارایه شده است.
بسیاری از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که از فرزندان خود دور هستند، روی شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند یا این‌که همکاران یک سازمان در سن میان‌سالی بسر می برند، ارتباط دوستانه خود را در این فضا دنبال می‌کنند.

شما مخاطبان خود را بهتر از هرکس دیگر می شناسید

بسیاری از مدیران بر این باورند که برای حضور صحیح در شبکه‌های اجتماعی و انجام فعالیت‌های متناسب، باید از مشاور کمک بگیرند و فردی را در این زمینه استخدام کنند. اما باید توجه داشت که هیچ کس مانند شما مشتریان و مخاطبان را نمی شناسد و به عبارت دیگر، هیچ مشاوری به اندازه شما نمی تواند برای جذب این مخاطبان هدف گیری صحیح انجام دهد.

محتوای بخصوصِ خودتان را تولید کنید

بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی حضور می یابند که مطالب دیگران را لایک کنند یا برای آنها کامنت بگذارند. برخی دیگر از افراد هستند که مطالب و تصاویر زیبایی که از جانب دیگران منتشر می شود را بازنشر می کنند و از این طریق صفحه خود را به روز نگه می دارند. اما باید توجه داشته باشید که شما هم می توانید مانند دیگران مطالب شخصی منتشر کنید و از این طریق محبوبیت خود را در شبکه اجتماعی افزایش دهید.

واقعیت های جالب در مورد شبکه های اجتماعی: امکان نشر تجربیات روزانه

شبکه‌های اجتماعی فارغ از این قید و بندها فضای آزاد را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند و این فرصت را ایجاد می کنند تا شما با هر ایدئولوژی بتوانید مطالب مورد نظر خود را با دوستان تان به اشتراک بگذارید
این فرایند علاوه بر آنکه ارتباطات شما را گسترش می دهد، موجب می شود ذهن خود را برای ادبیات نوشتاری و موضوع مطالب منتشر شده درگیر نکنید. در چنین شرایطی می توانید حتی تجربیات روزانه خود را در زمان کمتر از ۱۰ دقیقه بنویسید و به اشتراک بگذارید.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  فناوری و زندگی دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

آموزش مافین های خوش مزه بلوبری و تمشک به همراه فیلم آموزشی

مافین موگ یک کاپ کیک مدرن و شیک! میتوان مافین را به خاطر اندازه و قابلیت پخت آن ها با فنجا…