خانه فناوری و زندگی دیجیتال تاثیرات مثبت و منفی اینترنت بر سبک زندگی ما

تاثیرات مثبت و منفی اینترنت بر سبک زندگی ما

0 خواندن ثانیه
۰
2
5,680
تاثیر اینترنت بر سبک زندگی

اگر ادعا کنیم تاثیر اینترنت بر سبک زندگی و زندگی افراد آنلاین،  سه –هیچ ازفضای رئال جلوتر است اشتباه نکرده‌ایم.

به افرادِ اطرافمان نگاه کنیم یا چرا جای دور برویم به خودمان! به خودمان نگاه کنیم، چه تایمی از ساعات روزانه و شبانه خودرا صرفِ اینترنت می‌کنیم. و در مقایسه، چه تایمی را هم‌صحبتِ خانواده و دوستان خود هستیم.

در این‌که اینترنت بر سبکِ زندگی ما تاثیر مثبت گذاشته یا منفی، نظرِ مطلقی نمی‌توان داد، اما می‌توان در موردش دیالوگ داشت.

“مثبت یا منفی بودن تاثیرِ استفاده از هر چیز، بستگی به نحوه‌ی استفاده از آن دارد”، حتما این جمله برای گوشِ شما آشناست. فارق از کلیشه، مفهوم، این جمله حقیقتِ محض است. اگر ما بلد باشیم که چگونه از هر چیزی بهره کشیِ مفید داشته باشیم، از افراط و تفریط دور باشیم، مطمئنا تاثیرش ثبت خواهد بود.

اینترنت، یک دنیایِ پُر از ابهام است، پس در دنیای مبهم باید با احتیاط قدم برداریم و و شناخت لازم را ازآن دنیای مبهم بدست آوریم تا بتوانیم از آن مفید استفاده کنیم و ازآن دنیای مبهم لذت ببریم.اینترنت مسببِ کوچک شدنِ دنیا شده است برای همین به دهکده جهانی شهرت دارد. به تعبیر مارشال مک لوهان مهمترین تأثیر فناوری اطلاعات تبدیل جهان به یک دهکده جهانی است و این به آن معناست که امکان برقراری ارتباط با دیگران و اطلاع از اخبار و رویدادهای جهانی و مسائل فرهنگی و اجتماعی سایر نقاط دنیا به سرعت برای همگان فراهم شده است.

ایجاد تغییرات گسترده جهانی بعد از شکل گیری اینترنت، بسیاری را به این باور رسانده است که اینترنت عامل بسیاری از تغییرات فرهنگی و تکنولوژیک در حوزه های مختلف زندگی روزمره است؛ منشأ این برداشت از این ویژگی نشات می گیرد که اینترنت متنوع ترین و سهل الوصولترین گونه رسانه هاست.
قبل از هر چیزی باید بدانیم که در اینترنت بدنبالِ چه چیزی هستیم،درواقع بدنبال همه چیز و هیچ چیز نباشیم. جذابیت و گستردگی اینترنت در نشرِ اینترنت باعث میشود هر فردی ساعتها در آن غرق شود و گذرِ زمان را حس نکند.

در مورد کسب اطلاعات در هر زمینه ای، فرهنگ، هنری، سرگرمی، و…میتوان به اینترنت مراجعه کرد که البته موثق یا غیر موثق بودنِ اطلاعات در این دریای اطلاعات، امری بدیهی است و ما با شناخت میتوانیم از هم تشخیص‌شان بدهیم.

وقتی سخن از شناخت به میان می آید هدف این است که ما زندگیمان چشم و گوش بسته تحتِ تاثیر نباشد. چرا که ماهواره، اینترنت و وسایل ارتباط جمعی در عصر فناوری تلاش می کند سبک زندگی و نوع پوشش و رفتار مردم در دهکده جهانی را تا حد زیادی مشابه هم سازد؛ اما هیچ کس بدون پذیرفتن هویت واقعی خود که تحت تأثیر دین، سنّت و رسوم کشورش می باشد، نمی تواند به سبک صحیحی از زندگی دست یابد.

امروزه یکی از رایج ترین استفاده‌های اینترنت، جهت آموزش و نیز پژوهش می باشد.

“ارایه خدمات ارتباطی”، کارکرد پرمصرف و اصلی اینترنت است؛ و یکی از عوامل عمده جذب و علاقه مند شدن افراد جهت استفاده از اینترنت می باشد.یکی از مفاهیمی که تأثیر زیادی در سبک زندگی آینده جامعه خواهد داشت “شهروند الکترونیک” است؛ که به طور عام به فردی گفته می شود که مهارت های زندگی در جامعه اطلاعاتی را فرا گرفته و بتواند از مزایای این نوع زندگی استفاده کند. شهروند الکترونیک قادر است آخرین اطلاعات، اخبار، کالاها و نرم افزارها را در چند دقیقه از طریق اینترنت جستجو کرده و به دست آورد. نیز می تواند کلیه مراحل سفر را از قبل، به کمک اینترنت برنامه ریزی کند. او از طریق اینترنت به راحتی از فرصت های شغلی موجود آگاه می شود و بسیاری از کارها را بدون خروج از منزل یا محل کار و بدون مراجعه حضوری انجام می دهد. و همچنین توانایی بیشتری در دفاع از حقوق شهروندی خود دارد.( تبیان، تربیت شهروند الکترونیک)

دنیای اینترنت برای افراد در شرایط مختلف شغل های زیادی ایجاد کرده است در حالی که افراد می توانند در خانه بنشینند و کسب، در آمد کنند استفاده از تجارت الکترونیک مزایای بسیاری دارد؛ از جمله: صرفه جویی در هزینه ها، کاهش هزینه مبادلات، افزایش کارآیی، تغییر فرآیندهای مدیریت و تأسیس بنگاه های اقتصادی، کاهش هزینه کاوش، دسترسی بیشتر و راحت تر به اطلاعات، تعدیل قدرت بین تولیدکننده و مصرف کننده، کاهش محدودیت ورود به بازار، افزایش رقابت، کاهش سود انحصاری و…( بانک مقالات بازاریابی ایران)

و اما درموردِ تاثیرات منفی اینترنت

تاثیر اینترنت بر سبک زندگی را از بعدهای مختلفی می توان بررسی کرد.

تاثیر اینترنت بر سبک زندگی: بُعدِ اجتماعی

  • تبدیل اینترنت به یک ارزش

امروزه عبارتهایی مانند،”اینترنت جزءِ جدانشدنی زنگی انسان است”یا “هرکس اینترنت نداند، بیسواد است” خیلی به گوشمان می رسد.این عبلرتها امعه را به سمتی می بردکه اینترنت تبدیل به یک ارزش می شود

  • تأثیر اینترنت بر هویت و باورهای اجتماعی افراد

متأسفانه اغلب برنامه های اجرا شده در اینترنت به خصوص در زمینه های فرهنگی و اجتماعی بدون مطالعه مخاطبین و بی توجه به وضعیت علمی و فرهنگی آنان تدارک دیده می شود، این برنامه ها سبب ترویج ناسالم فرهنگ در میان خانواده ها می شود و نه تنها به بسط فرهنگی اعضای خانواده منجر نمی شود، بلکه خانواده را به نوعی دچار قبض باورهای اجتماعی می نماید

  • افشای اطلاعات شخصی

محققان براین باورند که یکی از کارکردهای روانی اینترنت این است که ترس های معمول در تعاملات اجتماعی را از بین می برد و به همین دلیل افراد در ارتباطات اینترنتی به عدم بازداری شخصی و خودافشاگری برای ایجاد صمیمیت دچار می شوند. گمنام بودن کاربر اینترنت یکی دیگر از دلایلی است که امکان خودافشاگری را در اینترنت افزایش می دهد.

تاثیر اینترنت بر سبک زندگی: بعد فردی

  • اثرات جسمی
  • مشکلات بینایی
  • صدمات سیستم اسکلتی
  • چاقی

تاثیر اینترنت بر سبک زندگی: بعد روانی

  • ایجاد مشکل برقراری ارتباط

یکی از آسیب های استفاده از اینترنت به ویژه در نسل جوان این است که استفاده از آن به عنوان بستری جهت ارتباط گیری با دیگران باعث می شود که افراد مهارت های لازم جهت برقراری ارتباط با دیگران در فضای عینی را به دست نیاورند

  • اعتیاد اینترنتی

تغییر دادن سبک زندگی به منظور مصرف زمان بیشتر در اینترنت، اجتناب از فعالیت های مهم زندگی به منظور صرف وقت بیشتر در اینترنت، کاهش روابط اجتماعی، نادیده گرفتن خانواده و دوستان، مشکلات مالی و تحصیلی، برخی از عواقبی است که در انتظار افرادی است که به اصطلاح گرفتار بیماری اعتیاد اینترنتی می شوند.

      بعد از همه ی این حرف ها  با یک شناخت و آموزش درست می توانیم در دنیای اینترنت بدونِ دردسرساز شدنش از آن بهره بجوییم.پس به دنبال پاک کردن صورت مسئله نباشیم.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  فناوری و زندگی دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

کار پر درآمد و راحت با حقوق ثابت

استخدام در پایلا با شغلی پردرآمد(درآمدی راحت تا ۶ ملیون تومان  و بیشتر) و ساعت کاری کم اگر…