خانه فناوری و زندگی دیجیتال مضرات تکنولوژی برای کودکان را جدی بگیرید

مضرات تکنولوژی برای کودکان را جدی بگیرید

0 خواندن ثانیه
۱
0
596

مضرات تکنولوژی برای کودکان را جدی بگیرید

کتکنولوژی یکی از با ارزش‌ترین ابزار حاضر در دنیای امروز است. زندگی مدرن امروز کاملا با ابزار تکنولوژی احاطه شده‌است. تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و اکنون جزء بخش مهمی از زندگی ما شده‌است. افراد در هر بازه سنی تحت تاثیر آثار تکنولوژی هستند که کودکان از این قائده مستثنی نیستند. اگرچه تکنولوژی آثار مثبت زیادی روی کودکان می‌گذارد اما شاهد اثرات منفی آن نیز هستیم که هر یک از مشکلات بزرگ تا کوچک از اهمیت خاصی برخوردار هستند و می‌توانند آثار درازمدتی در سلامت فیزیکی و روحی و رفتاری فرد داشته باشند. به‌منظور رشد صحیح و مناسب فرزندتان، ضروری است که با مضرات تکنولوژی برای کودکان آشنا شوید.

 ۱) از بین بردن خلاقیت

بخش بزرگی از پیشرفت کودکان را خلاقیت تشکیل می‌دهد. از جمله مضرات تکنولوژی برای کوکان کاهش خلاقیت آن‌ها است. در گذشته کودکان از قدرت تصور خود  برای گسترش خلاقیت خود استفاده می‌کردند در صورتی که کودکان امروز به کمک اینترنت قادر به دیدن هر چیزی هستند و دیگر فرصت این را ندارند که به کمک قدرت تخیل خود مسائل را درک کنند و تفکر عمیق راجع به مطالب داشته‌باشند . این موضوع باعث می‌شود که کودکان نتوانند از تمام ظرفیت خلاقانه خود استفاده کنند.

۲) مشکلات سلامتی: مهم‌ترین مضرات تکنولوژی برای کودکان

مضرات تکنولوژی برای کودکان

سلامتی و تناسب وزن یکی از مسائل مهمی است که والدین باید در ارتباط با کودک خود همواره به آن توجه داشته‌باشند. از جمله مهم‌ترین مضرات تکنولوژی برای کودکان ایجاد مشکلات سلامتی است. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که هرچه کودکان زمان بیشتری را با گجت‌های خود سپری می‌کنند، وقت کمتری را به فعالیت‌های فیزیکی اختصاص می‌دهند که این خود می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی از قبیل کمردرد و ضعف بینایی و اضافه‌وزن در کودکان شود.

۳) مشکلات اجتماعی

یکی دیگر از مضرات تکنولوژی برای کودکان که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و از جمله مشکلاتی که کودکان در ارتباط با تکنولوژی با آن روبه‌رو می‌شوند، ضعف در برقراری روابط اجتماعی است. تکنولوژی از قبیل بازی‌های ویدیویی و کنسول‌ها به هدف سرگرمی طراحی شده‌اند اما در حقیقت باعث انزوای کودکان شده‌اند. کودکان به دلیل اعتیاد به گجت‌ها، زمان خیلی کوتاهی را در کنار والدین خود سپری می‌کنندو ترجیح می‌دهند از طریق فضای مجازی با دوستان و اقوام خود در ارتباط باشند تا اینکه در دنیای واقعی و از نزدیک با آن‌ها در ارتباط باشند. این کودکان در دنیای واقعی نمی‌توانند با دوستان خود ارتباط موثر برقرار کنند و دائما با یکدیگر دچار مشاجره و برخورد فیزیکی می‌شوند. طوری که این‌ها همان کودکانی هستند که در دنیای مجازی ارتباط اجتماعی خوبی دارند.

۴) دسترسی به محتوای نامناسب

امروزه هر فردی و به‌خصوص کودکان به راحتی می‌توانند هر مطلبی را جستجو کنند و به آن دسترسی پیدا کنند. بزرگ‌ترین نگرانی در ارتباط با استفاده کودکان از تکنولوژی، راحتی دسترسی و بازدید مطالب غیراخلاقی و نامناسب است. در صورتی که یکی از این ابزار تکنولوژی در مدارس استفاده شود و این مطالب بین دانش‌آموزان در یک کلاس پخش شود، این موضوع می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی ‌شود. بنابراین والدین و مدرسان در مدارس باید دسترسی به تعدادی از سایت‌ها را محدود کنند و همواره توجه داشته باشند که کودکان از چه سایت‌هایی بازدید می‌کنند.

۵) آثار سوء تحصیلی

در جامعه حاضر تکنولوژی تاثیر زیادی در عملکرد تحصیلی کودکان می‌گذارد. کودکان امروز به میزان زیادی متکی به تکنولوژی هستند که باعث تنبلی آن‌ها شده‌است؛ به گونه‌ای که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از کامپیوترها به‌دست می‌آورند. این موضوع می‌تواند باعث بهبود قدرت جستجوی آن‌ها شود اما از طرفی دیگر می‌تواند آن‌ها را با مشکل به یاد آوردن اطلاعات مواجه کند. همچنین ممکن است با وجود اینکه اکثر اوقات اینترنت ارائه‌دهنده محتوای صحیح است، اما گاهی اوقات اطلاعات اشتباه در اختیار افراد قرار می‌دهد. اخیرا تحقیقات ثابت کرده‌است که نظام آموزشی پیشین نه تنها موفق‌تر عمل کرده است بلکه آثار سالم‌تری در ذهن افراد باقی می‌گذارد.

افت درسی بسیاری از کودکان از دیگر مضرات تکنولوژی برای کودکان است. امروزه کودکان بخش زیادی از زمان ارزشمند خود را صرف کار با این گجت‌ها می‌کنند که باعث غفلت از درس و در نتیجه افت تحصیلی آن‌ها شده‌است.

۶) تاثیر سوء در شخصیت

اختلالات شخصیتی، بزرگ‌ترین مشکلی است که با رشد تکنولوژی در کودکان به‌وجود آمده است و از جمله مهم‌ترین مضرات تکنولوژی برای کودکان است. کودکان آینده کشور و جهان ما هستند بنابراین همواره باید به آن‌ها توجه داشت. اما متاسفانه با رشد تکنولوژی، شاهد این موضوع هستیم که کودکان امروز پایبند ارزش‌های اخلاقی نیستند.

۷) ضعف در مهارت‌های نوشتاری

مهارت‌های نوشتاری از دسته هنرهایی است که هر فردی باید آن را داشته باشد اما تکنولوژی این هنر را از کودکان سلب کرده‌است. این مساله باعث شده‌است که زبان استاندارد فارسی در پیام‌های متنی و چت‌ها رعایت نشود. به گونه‌ای که هیچ‌یک از کودکان هنگام نوشتن پیام به نکات دستوری و املایی توجه نمی‌کنند که این موضوع باعث ایجاد ضعف در مهارت‌های نوشتاری شده‌است.

 

همانطور که دیدیم با آثار منفی زیادی از تکنولوژی روی کودکان مواجه هستیم. بنابراین والدین باید توجه بیشتری به این موضوع داشته‌باشند زیرا که این آثار نه‌تنها سلامت فیزیکی کودک را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد بلکه آثار مخرب زیادی روی سلامت روانی و رفتاری فرد می‌گذارد. اگرچه این نکته را نیز باید بدانیم که آثار مثبت یا منفی هر چیز به‌خصوصی بستگی به چگونگی استفاده ما از آن‌ها دارد. بنابراین ضروری است که والدین با تکنولوژی‌های حاضر آشنا باشند تا در صورت بروز مشکل، قادر به حل سریع آن باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند با محدود کردن زمان استفاده کودکان از تکنولوژی  به آسانی به تمامی آثار مخرب ذکر شده در بالا پایان دهند.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  فناوری و زندگی دیجیتال

یک نظر

  1. حسین

    تیر ۲۴, ۱۳۹۷ در ۵:۰۶ ب٫ظ

    مطالب جالبی در باره مضرات تکنولوژی برای کودکان را نوشته بودید سپاس

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

آموزش مافین های خوش مزه بلوبری و تمشک به همراه فیلم آموزشی

مافین موگ یک کاپ کیک مدرن و شیک! میتوان مافین را به خاطر اندازه و قابلیت پخت آن ها با فنجا…