خانه سبک زندگی زندگی موفق اینترنت چگونه باعث رشد مهارت‌های اجتماعی افراد می‌شود؟

اینترنت چگونه باعث رشد مهارت‌های اجتماعی افراد می‌شود؟

1 خواندن ثانیه
۰
0
911
رشد مهارت های اجتماعی با اینترنت
۱.۴ (۲۷.۰۶%) ۳۴ votes

همه ما شنیده‌ایم که عصرِحاضر به عصرِ ارتباطات معروف است که ریشه در افزایش وسهولت راه‌های ارتباطی انسان‌ها دارد. در این ارتباطات اینترنت، نقشِ فعال و بسزایی دارد. اگر نگاهی گذرا به آمار و ارقام بیندازیم متوجه افزایشِ افراد آنلاین در دنیا می‌شویم. همگی افراد آنلاین برای بهبود و پیشبردِ اهدافِ خود از اینترنت استفاده می کنند. اهداف افراد با توجه به سلایق و شخصیتِ آن‌ها متفاوت است. اما آنچه در این مطلب مورد توجه است رشد مهارت های اجتماعی با اینترنت است.

ارتباط با دیگران تا حدی باعثِ کاهش استرس یا اضطراب در زندگی می شود، در واقع حمایت و پشتیبانی اجتماعی با داشتنِ ذهن و روانِ سالم در ارتباط می باشد.

ارتباطات سالم می تواند بعنوانِ حائل در برابرِ اضطراب و احساسِ ناخوشایند عمل می کند.

مهارت اجتماعی، مهارتِ ارتباط و تعاملِ ساده با دیگران است.

از مزایای ارتباطات موثر در دنیای مجازی ازجمله اینترنت، فرصتِ :

  • ساختن اعتماد به نفسِ خود از طریقِ تعامل با دیگران
  • توسعه ی مهارت های ارتباطی قوی که شانسِ ارتباطِ موفق را فراهم می اورد.

برای مثال اگر شما از رفتن به مهمانی یا قرارِ ملاقات خود ترس دارید، این بخاطر پایین بودنِ اعتماد به نفس است و تجربه ثابت کرده است که معمولا هندل کردن این موضوع کمی دشوار است، البته تاز مانی که شما از طریق ارتباطاتِ مجازی سطحِ مهارت‌های اجتماعی خود را در برقراریِ ارتباط، افزایش داده باشید.

چگونگی رشد مهارت های اجتماعی با اینترنت

خوشبختانه اینترنت با ارائه فرصت های اجتماعی مناسب، بستر را برای افرایش مهارت‌های اجتماعی افراد فراهم می‌کند. بطور جزیی تر افراد خجالتی می‌توانند با یک هویت جعلی در دنیای مجازی تمرینِ معاشرت با دیگران راداشته باشند و از حس خجالت خود بکاهند.

برخی موضوعات هستند که افراد بنا به جبر فرهنگی از حرف زدن و پرسش در مورد آن‌ها معذب هستند مانند موضوعاتِ جنسی و بلوغ، ترس های شخصی و…  اما با وجود اینترنت و فضای مجازی افراد می توانند به راحتی مسائلِ خود را مطرح کنند و در موردشان اطلاعات کسب کنند و از تجربه دیگران استفاده کنند.

به کمک اینترنت می‌توان با به چالش کشیدنِ معضلات وناهنجاری‌های جامعه، آن‌ها را فرهنگ‌سازی کرد. مانند مبارزه با نژاد پرستی و  محیط زیست و رانندگی.

شبکه های اجتماعی، وبلاگ‌ها، سایت ها همگی بستر را برای برقراری ارتباط بین افراد در سراتاسر دنیا فراهم میکند و افراد می‌توانند در این بستر با هم معاشرت کنند و ایده‌ها و دانشِ خود را به اشتراک بگذارند.

اینترنت؛ شمشیر دو لبه

ما تا اینجا در مورد رشد مهارت های اجتماعی با اینترنت صحبت کردیم، اما باید در نظر بگیریم که اینترنت مانند شمشیرِ دو لبه است، در واقع با تمام خوبی هایی که دارد، ممکن است وجهه‌ی بدی هم از خود به نمایش بگذارد.

برای مثال همانطور کهرشد مهارت های اجتماعی با اینترنت امکان‌پذیر می‌شود، می‌تواند او را منزوی و گوشه گیر کند و  در دنیای خود غرق کند و او را از دنیای واقعی غافل سازد.

و یا در اینترنت افراد با شخصیت مجازیِ همدیگر سرو کار دارند و  ممکن است شخصیت مجازی با واقعیت متفاوت باشد و اغلب افراد شیفته شخصیت مجازی همدیگر می شوند. برای مثال افرادی را میشناسم که در ارتباطِ چهره به چهره کاملا خنثی و منفعل هستند، اما در اکانت ها و صفحات مجازی خود در دنیای مجازی مانند توییتر و اینستاگرام برای خود برو بیایی دارند.

اینترنت به دلیلِ وجود اکانت‌های فیک، سببِ بی اعتمادی عمومی می شود و افراد به همین دلیل در اضطراب و دلهره ی بی اعتمادی و شک به سرمی برند.

در اینترنت اخبار در سرتاسر جهان سریع منتشر می شود، اما متاسفانه به همان سرعت شایعه نیز منتشر می‌شود.

فناوری و تکنولوژی، از جمله اینترنت برای استفاده صحیح و کارا،  نیاز به سازماندهی درست و منطقی دارد، البته منظورِ من از لزومِ سازماندهی، فیلترینگ یا محدودیت‌های افراطی و از این قبیل اقدامات نمی‌باشد بلکه لزوم ایجادِ فرهنگ لازم برای استفاده از این فناوری در راستای کسب مهارت اجتماعی می باشد

بعنوان مثال آگاهی بخشی به افراد جامعه و خانواده ها می تواند بهترین نوعِ سازماندهیِ معقول و منطقی باشد.

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  زندگی موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی توت فرنگی با فیلم آموزشی

Rate this post شیرینی ماکارون فرانسوی شکلی جذاب و رنگ های دل ربا بسیار مجلسی و مناسب برای …