خانه سبک زندگی مهارت‌های زندگی ویژگی‌های افراد خلاق: آن‌چه که شما را از دیگران متمایز می‌کند

ویژگی‌های افراد خلاق: آن‌چه که شما را از دیگران متمایز می‌کند

17 خواندن ثانیه
۰
0
830
پرورش تفکر خلاق
Rate this post

در سال های اخیر ما شاهد روندِ پرشتابِ تغییر و تحول در دنیای علم و تکنولوژی و نوعِ زندگی بشر هستیم. این تغییر و تحول دست مایهِ فاکتورهای مهمی مانند پرورش تفکر خلاق می باشد. پرورش تفکر خلاق ، بستری مناسب را برای ایجاد تغییر و تحول در راستای پیشرفت ایجاد می کند.
در دنیای امروز زیربنا و اساسِ هر تغییر و تحولی، مطالعات علمی می‌باشد، برای به حرکت در آوردن چرخه های علم و فناوری نیاز به خلاقیت و تفکرخلاق داریم که سببِ ایجاد نوآوری در راستای علم و فناوری شود. در مفهومِ تفکر خلاق می توان  به ایجادِ ایده های منعطف و راهکارهای مختلف در راستای پیشرفت و توسعه ی علمی اشاره کرد.
از ابتدای تاریخ بشر، پرورش تفکر خلاق و نوآوری یک امر حیاتی در توسعه و پیشرفت حیات وزندگی جوامع و افراد بوده است. از همان ابتدا زمانی که بشر پی به نیازها و کمبودهای خود می‌برد با فکر و اندیشه سعی در برطرف کردنِ آن‌ها می‌کرد، به همین دلیل است که که احساسِ  نیاز مبرم و حیاتی به خلاقیت و نوآوری در جوامع مختلف روز به روز در حال افزایش است و تمام دست آوردها و پیشرفت‌های حاصل شده نتیجه ی تفکرِ خلاق و نوآورانه بشر می‌باشد. تاریخ علوم و فنون به واقع تاریخ خلاقیت انسان است.

در کشورهای توسعه یافته و یا در حالِ توسعه که به مفهومِ دقیق و مفید تفکرِخلاق پی برده اند سعی در آموزش و پرورش افکارخلاق با رویکردِ تولید ایده های نوآورانه هستند. به همین دلیل است که در این کشورها نظامِ آموزش و پرورش آن‌ها در صددِ پرورش نسلی خلاق و نوآور هستند. تاکید و تلاش در راستای پرورشِ نسلِ خلاق بدین دلیل می باشد که توسعه وجامعه پیشرفته برای ترسیم آینده ایی نو و روشن، مستلزم ایجاد روح خلاق و نوآور در نسل جوان بوده و خلاقیت و نو آوری  امری توسعه پذیرو اکتسابی می باشد.

با توجه به اهمیت پرورش تفکر خلاق و نوآوری در جوامع ، موضوعِ “فناوری خلاقیت” مطرح می‌شود.

فناوری خلاقیت، دستاورد جمعی پژوهش‌‏ها و تجربه‌‏های دانشمندان و صاحب‌نظران مختلف در حوزه‏‌های علمی گوناگون نظیر علوم انسانی، فنی و مهندسی و علوم تجربی و دیگر شاخه‌‏های علمی است و به منزله یک زمینه‏ علمی تخصصی- کاربردی، دربرگیرنده مجموعه اصول، مبانی، روش‌‏ها و فنون برای رشد و توسعه فرایند‏های خلاقیت است.
خلاقیت‌های علمی، فنی، صنعتی، هنری، سازمانی، اجتماعی و بسیاری دیگر زمینه‌‏های گسترده خلاقیت از ارکان زندگی مادی و معنوی انسان و رمز استمرار، رشد و شکوفایی و تعالی اوست،‏ از این رو «فناوری خلاقیت» به مثابه یک فناوری ـ نرم‏افزاری حیاتی و راهبردی شناخته و به آن توجه بسیار زیادی شده است. جامعه انسانی برای حرکت رو به آینده خود و حل انبوه مسائل و مشکلات دائمی خویش، دیدگان خود را به فناوری خلاقیت معطوف کرده است.(گلستان هاشمی، ۱۳۸۰)
گفتنی است تکامل و توسعه اقتصادی در راستای توسعه بخش تولید می‌باشد و توسعه تولید نیز نیازمندِ پیشرفت در علم و فناوری است و این خود به پیشرفت خلاقیت و نوآوری نیاز دارد که زاییده ذهن خلاق اندیشمندان جامعه است.
امروزه روز سرعت و شتاب در پیشرفت اقتصادی و فرهنگی و علمی قابل لمس می‌باشد و زیر بنای تمام این پیشرفت‌ها تفکر و نوآوری است و با گذشت زمان استمرار در خلاقیت و نوآوری پایه های این پیشرفت را محکم تر و به روند پیشرفت سرعت می‌بخشد.
خلاقیت و نوآوری فاکتور مهم  در عرصه ی رقابت اقتصادی وعلمی در دنیای امروز می‌باشد.

با توجه به مطالب بالا ما به اهمیت پرورش تفکر خلاق و نوآور پی بردیم. این تفکرخلاق و نوآور در گرو نیروی انسانی زبده است

چرا که انسان هم بعنوان وسیله و هم بعنوان هدف  اصلی ترین نرم افزار این حرکت (جنبش تولید علم) به حساب آمده و در این میان خلاقیت می تواند در نقش یک تسهیل گر، بستری را فراهم سازد تا نهال «تولید علم» قادر باشد بر روی آن رشد نماید.

گیلفورد خلاقیت را نوعی توانایی فکری دانسته است و خلاقیت به عنوان نوعی توانایی تلفیق ایده ها به شیوه ای منحصر به فرد برای برقراری ارتباط غیرمعمول بین ایده های مختلف قلمداده شده است. بنابراین به منظور شناخت هرچه بیشتر افراد خلاق و نیز چگونگی نظر آنان بهتر است که به ذکر ویژگی های این افراد از دیدگاه پژوهشگران بپردازیم.

 

برخی از ویژگی های بارز این طیف در قالب سه مقوله ذهنی، عاطفی و اجتماعی به شرح ذیل می باشد(گلستان هاشمی، ۱۳۸۰)

الف) ابعاد ذهنی

۱- کنجکاوی شدید همراه با بینش تجربی
۲- تمرکز حواس و استمرار اندیشیدن پس از درک مطلب
۳- سیالی یا استعداد تولید ایده های فراوان
۴- ابتکار یا اصالت جویی یعنی استعداد تولید ایده های بدیع و غیرمعمول
۵-انعطاف پذیری به صورت تولید ایده ها یا روش های گوناگون و آزمون راههای مختلف اندیشیدن
۶- استقلال فکر و عمل
۷- روحیه ی انتقادی
۸- قدرت تخیل و تجسم بالا
۹- علاقه شدید به آزمایش و پژوهش
۱۰-دقت و حساسیت نسبت به حیطه و توجه به جزئیات.

ب) ابعاد عاطفی

۱- شهامت و خاطره جویی
۲- آرامش و آسودگی خیال
۳- علاقه به سادگی و بی تکلف نبودن
۴- اعتماد به نفس و احترام به خود
۵- دلگرمی مداوم به آینده
۶- شوخ طبعی
۷- توانایی برقرار کردن روابط عمیق و صمیمانه با دیگران

ج) ابعاد اجتماعی

۱- پیشقدمی در قبول رویارویی با مسایل
۲- مسئولیت پذیری و توانایی سازماندهی فعالیتهای گوناگون
۳- قدرت جلب حس اعتماد و اطمینان افراد نسبت به خود
۴- عدم تشابه و همرنگی با دیگران.
با همه این مطالبِ گفته شده. از آن جا که خلاقیت امری توسعه پذیر و قابل پرورش می باشد، یکی از مهمترین اهداف آموزش و پرورش رشد تفکر خلاق است و نیازبه آموزش و پرورشِ ذهن خلاق در جوامع امری ضروری وحیاتی در راستای پیشرفت می‌باشد.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  مهارت‌های زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

بازی های ۲۰۱۹ که منتظر آن ها هستیم

Rate this post بازی های محبوب و حتتی بازی های جدیدی در امسال رونمایی میشوند که حتما از آن …