خانه سبک زندگی مهارت‌های زندگی برای سلامت جنسی فرزندانمان، تابوِ صحبت از مسائل جنسی را بشکنیم

برای سلامت جنسی فرزندانمان، تابوِ صحبت از مسائل جنسی را بشکنیم

0 خواندن ثانیه
۱
0
1,213
آموزش جنسیت به کودکان

سال‌ها پیش بطور اتفاقی از فردی شنیدم که به کودکی تجاوز جنسی شده، در آن لحظه با حالت‌های عجیبِ شوک و ترس و عصبانیت و سوال، توامان با هم درگیرِ شده بودم. بیانِ دلیلِ شوک و ترس و عصبانیت که توضیحِ واضحات است، اما سوال!

در ذهنِ من کلی سوال بود از اینکه یک نفر چگونه می تواند انسانیت را نادیده بگیرد و دست به این عملِ ظالمانه بزند؟!

 • آن کودک میدانست چه اتفاقی در حالِ رخ دادن است؟
 • و یا آن کودک آیا از خود واکنشی نشان داده بود؟
 • تاثیر این واقعه بر ذهن و روان و آینده این کودک چگونه خواهد بود؟
 • این کودک از این اتفاق چقدر آگاهی داشته است؟!

ما در عصرِ تکنولوژی زندگی می کنیم،عصری که در آن روزانه اطلاعات درست یا نادرست، موثق یا غیرِموثق در حال ردو بدل بین افراد هستند. این اطلاعات به افراد آگاهی لازم برای زندگی را می دهد، البته گاهی این اطلاعات نادرست و غیر موثق هستند و قابل اتکا نیستند.

اما در بین تمام مسائلی که به راحتی می توان در مورد آن‌ها صحبت کرد و تبادل نظر کرد، مسائلی وجود دارد که گاهی به دلیلِ جبرِ فرهنگی و یا جبرِ مذهبی به راحتی نمی توان در مورد آنها صحبت کرد. که به اصطلاح به آن تابو بودنِ آن مسئله می گویند.

همان اتفاقی که در قصه ی «هیس دختران فریاد نمی زنند»برای شیرینِ قصه،در زمانِ ۸سالگی‌اش رخ داد.

به دلیلِ تابو فرض شدنِ آموزش جنسیت به کودکان از جانبِ دیگران، اودر تمام سال‌های بعد از آن اتفاق، این درد و رنجِ عمیق را در دلِ خود مانند راز نگه داشت و دم نزد و این باعث یک عقده‌ی روحی در او شد و این عقده همانطور که در قصه شاهد بودیم به دردناک ترین شکلِ ممکن سرباز کرد.

تابو بودنِ صحبت در مورد مسائل جنسی و جنسیتی اغلب باعثی نا آگاهی افراد به خصوص والدین در این زمینه می‌شود.

و ناآگاهی ِ والدین باعث می شود که نتوانند آموزش جنسیت به کودکان خود بدهند و در برابر سوالات کنجکاوانه فرزندانِ خود خلع صلاح می‌شوند. در حالی که نقشِ والدین از همان بدوِ تولد نقشی ضروری است ازنوع لباس پوشاندن متفاوتِ کودکانِ دختر و پسر تا پاسخگویی بجا به کنجکاویِ آن‌ها.

حال در این خلاء و برهوت آگاهی، کودکان خودشان اقدام به کسب آگاهی می کنند و هر مطلب درست یا نادرست را قبول می کنند که این مسئله ی نگران کننده ای است و ممکن است این کسبِ غلطِ اطلاعات بصورت بلوغِ زودرس و…بروز کند زیرا آگاهی لازم را ندارند نمی توانند درست و نادرست بودن اطلاعات را از هم تمیز کنند، بنابراین والدین بایدخود به آگاهیِ لازم ِبدونِ تابو فرض کردنِ این مسئله برسند تا بتوانند به کودکان خود آگاهی بدهند.

 • والدین باید بتوانند مفهوم «خصوصی بودن»و «حریمِ خصوصی» را برای کودکان خود شرح دهند مثلا بگویند:
 • «تو تنها توالت میروی، چون حریمِ خصوصی داری و لازم است این کار تنها انجام شود»
 • یا ” بدنِ تو خصوصی و سری است پس باید لباس به تن کنی و بپوشانیش”

کارشناسان در موردِ اینکه در چه سنی باید آموزش جنسیت به کودکان و در چه محدوده‌ای صورت گیرد، اختلافِ نظر دارند اما چیزی که منطقی و درست است محدودی آمورشِ جنسیِ مناسب با توجه به سنِ کودک است.

در واقع در آموزش جنسیت به کودکان نباید از طرفِ بوم افتاد. نباید آموزش جنسیِ خارج از محدوده ی سنی، به او القا کنیم که خودِ این اتفاق سببِ بلوغِ زودرس و به اصطلاح برانگیختگیِ جنسی می شود. به طور جزیی تر مسائلی که با کودک ۳ساله مطرح می شود متفاوت از کودک ۱۳ ساله است.

در آگاهی بخشیِ جنسی لزوما از رفتارِ جنسی بین افراد حرفی به میان نمی آید. مثلا می‌توان به کودک آموزش داد چه کسی تا چه حدی اجازه دارد بدن او را لمس کند؟!

دکتر آذین متخصصِ پزشک اجتماعی و فلوشیپ معتقد است، بدلیلِ ناآگاهی و ناتوانی والدین در آموزشِ کودکان، مسئولیت این امر بر دوشِ آموزش و پرورش می باشد و با بالاتر رفتنِ سنِ کودکان این وظیفه حساس تر می شود.زیرا او نسبت به اعضای بدن خود و جنسِ مخالفش حساس تر و کنجکاوتر می‌شود، پس در نتیجه با یک راهکار آموزشی بلند مدت و گام به گام، می‌توان آگاهی موردِ نیاز و کافی که نه کم باشد نه زیاد، کودک را مطلع کنیم و او را از اتفاقات ناخوشایند و تلخ در امان نگه داریم و آسوده خیال باشیم.

سخنِ آخر این‌که تابو بودنِ صحبت از برخی مسائل نتیجه عکس می‌دهد، پس این باورِ غلط را کنار بگذاریم و به خاطر سلامتِ جنسی کودکان، اطلاعات کافی را در زمانِ مناسب در اختیارِ آن‌ها بگذاریم.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  مهارت‌های زندگی

یک نظر

 1. سارا

  دی ۶, ۱۳۹۷ در ۰:۴۹ ق٫ظ

  ممنون خیلی عالی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

آموزش مافین های خوش مزه بلوبری و تمشک به همراه فیلم آموزشی

مافین موگ یک کاپ کیک مدرن و شیک! میتوان مافین را به خاطر اندازه و قابلیت پخت آن ها با فنجا…