خانه سبک زندگی زندگی موفق سوالات مراسم خواستگاری بهترین راه برای شناخت بهتر طرفین

سوالات مراسم خواستگاری بهترین راه برای شناخت بهتر طرفین

2 خواندن ثانیه
۰
1
2,021
سوالات مراسم خواستگاری
Rate this post

امر ازدواج و انتخاب همسر برای نسل جوان از مهم ترین تصمیم‌های زندگی است. موفقیت یا عدم موفقیت در این امر مقدس و درعین حال حساس، تعیین کننده سرنوشت دختران و پسران جوان است. سلامت جسم و روان و پیشرفت های مادی و معنوی آنان در بخش های مختلف زندگی، ارتباطی تنگاتنگ با درستی یا نادرستی انتخاب همسر و پایداری یا ناپایداری ازدواج دارد. سوالات مراسم خواستگاری آغازگر این راه مقدس است.

سوالات مراسم خواستگاری : در اولین دیدار رسمی، چه سوالاتی بپرسیم؟

سعی کنید سوالاتتان را از قبل بر روی کاغذی بنویسید تا مبادا در جلسه خواستگاری و در مواجهه با فرد مقابل فراموشتان شود. برای فراموش نکردن پاسخهای فرد مقابل می توانید آنها را یادداشت کنید تا بعداً بهتر و با دقت بیشتری مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.
توجه داشته باشید که همیشه اولین سوالات فرد مقابل مهمترین دغدغه‌ها و حساسیتهای فردی اش را نشان می دهند. بنابراین از این طریق می‌توان بهتر و بیشتر فرد مقابل و دل مشغولی هایش را شناخت. بهتر است از پرسیدن سوالات بی ارزش و بی اهمیتی چون رنگ و غذای مورد علاقه و… خودداری کرد. چون اولاً در اکثر این موارد افراد سعی می کنند سلایقشان را شبیه به فرد مقابل نشان دهند. در ثانی لزومی ندارد سلیقه ها یکسان باشند. مهم این است که نگاهها، تفکرات، باورها و… افراد با یکدیگر همسو و هم سطح باشند.

در ادامه مطلب تعدادی از سوالات مراسم خواستگاری را که کلیدی و حساس هستند، با شما در میان می گذاریم. با پرسیدن این سوال ها و ارزیابی پاسخ های طرف مقابلتان، بهترین تصمیم را بگیرید.

سوالات مراسم خواستگاری1
سوالات مراسم خواستگاری به اندازه پاسخ ها اهمیت دارند. هر سوال اطلاعاتی درباره نگاه فرد به زندگی زناشویی و هدف او از ازدواج را به طرف مقابل منتقل می‌کند.

۱) نام، تحصیلات، سن و شغل

درباره وضعیت شغلی و تحصیلی، علاقه‌ها، اصول، عقاید و جهان‌بینی خود حرف بزنید. اگر اختلاف سطح تحصیلات برای شما مهم است، شب خواستگاری زمان مناسبی است که حتما در مورد آن صحبت کنید. در مورد وضعیت مالی و حدود در آمد هم میتوانید سوالاتی بپرسید تا در زمان تصمیم گیری راحت تر باشید . ممکن است همسر آینده شما در زندگی مشترک علاقه ای به کار کردن همسرش بیرون از خانه نداشته باشد ، این یکی از مهم ترین سوالات مراسم خواستگاری می باشد.

۲) انگیزه ازدواج

بعضی به دلیل فشار و اصرار خانواده و تحت وابستگی مالی آنها اقدام به ازدواج میکنند. این نکته منفی است و در زندگی مشترک دو طرف را دچار مشکل میکند. وابستگی عاطفی و مالی زیاد به خانواده یک پیش‌آگاهی منفی است. در مقابل اگر هدف فرد از ازدواج فاصله گرفتن از خانواده و جدایی از آنها باشد، باز هم یک پیش‌آگاهی منفی است.مطمین شوید که طرف مقابل با خواست و تصمیم خود اقدام به ازدواج کرده است.

۳) میزان اهمیت خانواده

در مورد اهمیت خانواده و پررنگ و کم رنگی نقش آنها در زندگی مشترک بعد از ازدواج با یکدیگر صحبت کنید. به تعریفی مشترک در خصوص میزان مشارکت و دخالت خانواده در زندگی فرزندانشان برسید. گفتگو و پرسش در خصوص خانواده ها بایستی یکی از مهم ترین بخش های سوالات مراسم خواستگاری شما باشد.

۴) اهداف زندگى‏

هدف هایى که هر کدام قصد دارید در زندگى آینده شان دنبال کنید؛ چه مواردی هستند؟ براى مثال از طرف مقابل بپرسید: تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه‏ مند است و مشکلات تحصیل را تحمل مى‏ کند؟ شغل مورد علاقه‏ اش چیست؟ جایگاه اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى‏ داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏ اندیشد و حداقل و حداکثر از نظر او چقدر است؟

۵) خط مشى کلى زندگى آینده‏

منظور تبیین مبناى زندگى آینده است؛ براى مثال جوان متدین مى ‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانین اسلام بنا شود، در این جا باید از میزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دینى و اخلاقى سؤال شود. در کل، حتما در سوالات مراسم خواستگاری تان، اعتقادات دینی و مذهبی را در اولویت قرار دهید.

۶) خواست‏ ها و انتظارات دو طرف از یکدیگر

آنچه برای هر طرف مهم است این است که از انتظارات طرف مقابل خود قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی باخبر شود. برای موفقیت هر ازدواج و رابطه زناشویی، آشنایی با انتظارات و توقعات طرف مقابل لازم و ضروری است. جور شدن رفتارها و توقعات در هماهنگی و رضایت طرفین بسیار مهم است. میزان انتظارات طرف مقابلتان را در زندگی زناشویی، در سوالات مراسم خواستگاری بگنجانید.

۷) استقلال فکری

در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان، اهمیت می دهید؟ ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم. (با این پرسش می خواهید به دهن بینی، وابستگی به پدر ومادر و دوستان و اجازه دخالت به دیگران در زندگی دست یابید.)

۸) ارتباطات فامیلی و اجتماعی

از مهم ترین سوالات مراسم خواستگاری این است که: تا چه اندازه به رفت وآمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟ با پرسیدن این سوال در مراسم خواستگاری، می توانید بفهمید که طرف مقابل شما دارای تیپ درونگرا است یا برونگرا. همچنین به این نکته پی می برید که در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجردی زیاده روی می کند یا نه.

۹) پرسش در مورد تربیت فرزندان

درمورد حضور بچه در زندگی مشترکتان سوال بپرسید. گاهی داشتن فرزند برای فرد بسیار مهم است. در اینصورت اگر نازایی یا مشکلات پزشکی مانع از فرزند آوری شود، زندگی به سوی نابودی پیش می رود. پس این مورد را نیز در سوالات مراسم خواستگاری بگنجانید و به پاسخ طرف مقابل، خوب فکر کنید.

۱۰) مشکل جسمی و روحی

اگر فرد به بیماری جسمی یا روانی خاصی مبتلاست باید موضوع را اطلاع دهد. صداقت داشته باشید. اگر دچار مشکلی هستید که نمود ظاهری در فیزیک شما ندارد، حتما موضوع را با طرف مقابل در میان بگذارید. وی به عنوان همسر آینده شما حق دارد بتواند به درستی تصمیم بگیرد.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  زندگی موفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

آموزش چیز کیک توت فرنگی به همراه کیلیپ آموزشی

Rate this post چیز کیک توت فرنگی و شکلات چیز کیکی مخصوص بچه ها و اونایی که کودکان درونشان …