خانه سبک زندگی چگونه صحبت کنیم تا جذاب شویم

چگونه صحبت کنیم تا جذاب شویم

0 خواندن ثانیه
۱
2
2,940
سخن گفتن کاریزماتیک

وقتی سخن از جذابیت به میان می آید ناخداگاه تصور ما به سمت چهره زیبا و سیمای افراد سوق پیدا میکند ، اما باید بدانیم که چهره زیبا یکی از فاکتورهای کاریزماتیک بودن و جذابیت به حساب می آید و جذابیت فاکتورهای انبوهی دارد از جمله سخن گفتن کاریزماتیک و لباس پوشیدن و تن صداو…

که ما در این محتوا  فاکتورصحبت کردن را مورد بررسی قرار داده ایم.

ما در طول شبانه روز عمدتا از طریق صحبت کردن با دیگران ارتباط برقرار می کنیم.و همواره به دنبال راهی بودیم که افراد را مشتاق شنونده بودن کنیم.

برخی از افراد در اطراف ما به قدری جذاب صحبت می کنند که محال است از شنیدن آنها خسته یا دلزده شویم. جذاب صحبت کردن نیز مانند دیگر مهارتها بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه اکتسابی است و افراد با یادگیری و تمرین مستمر می توانند این مهارت را در وجود خود بهبود ببخشند.

حال به نکاتی می پردازیم که سببِ سخن گفتن کاریزماتیک ما می شود:

 • قبل از شروع به سخن فکر کنیم

۳۰ ثانیه فکر کنیم : فکر کردن قبل از شروع صحبت هر چند کم و کوتاه باعث گزیده‏گویی شده و از هرگونه گاف زدن و همچنین بیهوده گویی و با عجله صحبت کردن جلوگیری می‏کند. حتما دیده‏اید افرادی که پس از شنیدن حرفی یا سوالی مدت زمانی کوتاه آنرا حلاجی نموده و سپس بیان می‏نمایند و اکثر اوقات جواب آنها بسیار متین و درست است و هیچ جای ایراد نیستو دلیل سخن گفتن کاریزماتیک می شود. اما امان از افرادی که آنچه به ذهنشان می‏آید را بیان می‏نمایند، بدون اینکه حتی لحظه‏ای در مورد آن فکر کنند. به اصطلاح با صدای بلند فکر ‏می‏کنند و اکثر اوقات حرفهایی می‏زنند که باعث پشیمانیشان می‏گردد. فکر کردن آسان است. تمرین کنیم.

 • گزیده و پرمحتوا صحبت کنیم

ما در صحبت کردن خود بهتر است از کمترین تعداد و مفید ترین کلمات برای رساندن منظور خود استفاده کنیم. اگر ارزشمندترین واژگان را برای ارائه داشته باشیم ولی با زیادصحبت کردن، آنها را بی ارزش می کنیم.در واقع برای فتح قله هی جذابیت و متقاعد سازی بازید به ضرب المثل ” کم گوی و گزیده گوی چون دَر” استناد کنیم

 • استفاده از زبان بدن

زبان بدن نیز موضوع بسیار مهمی در اصول  سخن گفتن کاریزماتیک به شمار می‌رود که اگر به درستی از آن استفاده کنیم پیام ما بسیار حرفه‌ای خواهد بود، در غیر اینصورت تاثیر معکوس می گذارد. فرقی نمی کند شما در یک سخنرانی حرفه ای سخنوری می کنید یا در حضور دوستان یا خانواد،با حرکات سنجیده و درست میتوانید تاثیرگذار باشید.

 • از موضع قدرت سخن بگویید

چنانچه با سؤالی مواجه شدید که جوابش را نمی‌دانید، به‌جای اینکه فقط اظهار بی‌اطلاعی کنید، چیزی بگویید که در عوض، کاربلد بودن‌تان به چشم بیاید. مثلا بگویید: «این موضوع، در تخصص علی آقاست، پس بذارید ببینیم نظر علی در مورد این سؤال چیه.» این طرز جواب دادن موجب افزایش اعتبار حرفه‌ایِ شما نزد دیگران می‌شود، چون با این کار نشان می‌دهید که واقعا سعی دارید به سؤال طرف مقابل‌تان جواب دهید و اینکه خوب می‌دانید چطوری از تخصص همکاران‌تان برای رسیدن به‌ جواب کمک بگیرید

 • با لحن پسندیده و خوب صحبت کنید

حتی با رعایت کردن تمام نکات بالا، نمی‌توان مطمئن بود که مخاطبان ۱۰۰ درصد به ما گوش خواهند کرد. در حقیقت اگر شما لحن و بیان خوبی نداشته باشید می‌توانید مطمئن باشید که مخاطبان به زودی خسته خواهند شد.

 • ارتباط چشمی

گفته می شود که شما در زمان ارتباطات به هرجایی نگاه کنید، پیامتان به همانجا می‌رود و بسیاری از افراد در سخنرانی‌ها و گفت و گوهای خود به جای نگاه کردن به مخاطبان، در حال نگاه کردن به سقف یا کف زمین هستند!

 • با صدای واضح و رسا سخن بگویید

به درستی از صدایی که خدا در اختیار ما قرار داده است استفاده بکنیم، مهارتی بسیار ضروری است. شما نمی‌توانید برای مدت طولانی به یک صدای زنگی، تو دماغی و یا گوش خراش توجه کنید. با کشیدنِ نفس عمیق می توانید صدای خود را صاف کرده و تا سبب  سخن گفتن کاریزماتیک شود.

·        با اعتماد به نفس و محکم سخن بگویید

یکی از جدی‌ترین مشکلات در جذابیت و کاریزماتیک بودن، بحث کم حرفی و خجل بودن و در سطوح بالاتر استرس صحبت در بین افراد است.

 • بجا و سنجیده مزاح کنیم

شوخی هرقدر هم کوچک می‏تواند باعث رنجش شود مگر اینکه این شوخی با فکر قبلی و بررسی بیان شده و یا انجام شود. مثلا شوخی‏هایی که با شخصیت افراد رابطه دارد باعث قتل شخصیت می‏شود. شوخی اگر در حد یک لبخند کوچک و ملیح باشد، بسیار شیرین است و نه بیشتر. شوخی فراوان انرژی ذهنی را کاسته و جذابیت را از بین می برد. چراکه شوخی بتدریج پرده های حرمت را پاره کرده و کم کم موجب بی احترامی می شود. با این حال تبسم به چهره جذابیتی عمیق می بخشد. در تبسم سنگینی و متانت موج می زند ولی در خنده زیادی و شوخی سبکی و کاهش جذابیت نهفته است.

ودر آخر

 • سکوت را تمرین کنیم

بعضی افراد فکر می کنند که هر چه شلوغتر و پر صداتر باشند بیشتر جذب می شوند ولی اینطور نیست. سکوت تاثیری ذهنی در افراد می گذارد. هنگام سکوت، در اطراف خود ایجاد خلاء می نماییم و این خود باعث جاذبه است. ضمن اینکه سکوت انسان را عاقلتر و با تجربه تر نشان می دهد، زمینه ای مناسب برای صمیمیت است. البته سکوت ناشی از ترس و عدم اعتماد بنفس، باعث کاهش جذابیت است. همچنین نرم و با ملایمت صحبت کنیم چراکه جیغ، داد و هوار، بلند صحبت کردن و خشن و عصبی بودن باعث قطع اعتماد مردم می شود.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  سبک زندگی

یک نظر

 1. نیما

  دی ۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۲ ب٫ظ

  خداییش فن سخنوری از داشتن اطلاعات هم موثرتره.
  مرسی که هستید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

کار پر درآمد و راحت با حقوق ثابت

استخدام در پایلا با شغلی پردرآمد(درآمدی راحت تا ۶ ملیون تومان  و بیشتر) و ساعت کاری کم اگر…