خانه اقتصاد و خانواده زندگی اقتصادی آیا دخل و خرج تان به هم نمی‌خورد؟ یک برنامه‌ریزی مالی می تواند مشکل‌تان را حل کند.

آیا دخل و خرج تان به هم نمی‌خورد؟ یک برنامه‌ریزی مالی می تواند مشکل‌تان را حل کند.

0 خواندن ثانیه
۰
1
25,686
برنامه ریزی برای خرج خانه

احتمالا شما نیز بارها از اطرافیان خود شنیده‌اید که دخل و خرج‌شان به‌ هم نمی‌خورد و در حال گله از تورم و گرانی و کم ‌درآمدی هستند. شما چقدر با این مشکل درگیر هستید؟ آیا به این فکر کرده‌اید که مشکل کارتان کجا است؟ چاره کار شما فقط یک برنامه ریزی برای خرج خانه است. آن هم از نوع اصولی و بدرد‌بخور آن.

برنامه ریزی برای خرج خانه باعث می‌شود شما بتوانید بر همه چیز کنترل داشته باشید.

دیگر شما دقیقا می‌دانید چه مقدار قرار است از پول خود را صرف مخارج و هزینه‌های مورد نیاز خانه کنید، در نهایت چه مقدار از آن باقی می‌ماند و حتی با چه مقدار از آن می‌توانید سرمایه گذاری کنید. این اولین گام برای دستیابی به اهداف بزرگ مالی در زندگی شخصی‌تان است.

برنامه ریزی برای خرج خانه
برنامه ریزی برای خرج خانه

شما باید بتوانید در یک برنامه‌ ریزی برای خرج خانه تمام شرایط و اولویت‌ها در نظر بگیرید و متناسب با دخل و خرج خودتان این برنامه‌ ریزی را انجام دهید. پس از همین الان دست به کار شوید و لیستی از مخارج، هزینه‌ها و درآمد خود و خانواده‌تان را تهیه کنید و حتما نکات زیر را نیز در آن رعایت کنید.

در برنامه ریزی برای خرج خانه بهتر است از مخارج ماهیانه‌ی خود شروع کنید.

تمام پرداخت‌های ماهیانه خود را شناسایی و در لیست بگنجانید. پرداخت‌های شما می‌تواند شامل وام مسکن، اجاره خانه، قسط ماشین، حق بیمه، قبض برق، آب، تلفن و گاز، خرید مواد غذایی، برگزاری مهمانی و موارد دیگر باشد.

میزان دریافتی ماهیانه اعضای خانواده خود را نیز به لیست اضافه کنید.

میزان درآمد خود و همسرتان و هر درآمد دیگر را یادداشت کنید و با هم جمع نمایید.

پرداختی‌های خانه را از درآمد خانواده کم کنید.

اگر تمام پرداختی‌های خانه را از درآمد خانواده کم کردید و باقیمانده درآمد برابر صفر و یا حتی منفی شد، شروع به گله کردن و ناراحتی نکنید. بجای آن بهتر است دوباره با دقت به هزینه‌های غیرضروری مثل مسافرت، مهمانی و خرید وسایلی که آنچنان به آن‌ها نیازی ندارید، نگاه کنید و آن‌ها را بررسی کنید. چقدر واقعا به آن‌ها نیاز دارید؟ آیا بهتر نیست که آن‌ها را حذف و هزینه‌ی آن‌ها را در جاهایی که بیشتر مورد نیاز است، خرج کنید؟!

اولویت‌های مالی خودتان را فهرست‌بندی کنید.

وقتی می‌گوییم اولویت مالی به هیچ عنوان منظورمان قبض‌های برق و آب و گاز نیست. اولویت‌های مالی برای هر شخصی می‌تواند متفاوت باشد.  شاید اولویت مالی شما پس اندازی برای هزینه‌های دانشگاه فرزندانتان در آینده است. شاید شما به زمان بازنشستگی خود فکر می‌کنید و درصدد پس اندازی برای آن روزهایتان هستید. پرداخت وام‌های بانکی نیز می‌تواند به عنوان اولویت مالی شما به حساب آید.

شما چه اولویت‌های مالی شخصی دارید؟ خرید ماشین؟ خرید خانه؟ پس انداز بازنشستگی؟ به آن‌ها فکر کنید و سپس آن‌ها را به عنوان هدف خود در نظر بگیرید.

برنامه ریزی برای خرج خانه
برنامه ریزی برای خرج خانه

هدف شما چقدر هزینه‌بر است؟ چقدر زمان‌بر است؟ برای هر اولویت خود هزینه‌ی مالی هدف خود را بر زمان رسیدن به آن (به صورت ماهانه) تقسیم کنید و هر ماه آن را به موقع پرداخت کنید تا دقیقا طبق برنامه ریزی در زمان تخمینی خود به هدفتان برسید.

درآمد خود را با هزینه‌ها و اهداف خود مقایسه کنید.

آیا می‌دانید یکی از ویژگی‌های افراد ثروتمند دنیا چیست؟ البته منظور من به هیچ عنوان آن ۲/۳ از ثروتمندان دنیا که بصورت موروثی ثروت خود را بدست آورده‌اند، نیست. یک ویژگی مشترک در میان افرادی که خود ثروتشان را بدست آورده‌اند این است که همیشه خیلی کمتر از درآمد خود خرج می‌کرده‌اند. شما چطور؟ آیا همیشه کمتر از درآمد خود خرج می‌کنید؟

به صورت کاملا شفاف درآمد و مخارج خود را مشخص کنید و بین آن‌ها یک توازنی برقرار کنید. هیچ وقت بیشتر از درآمد خود خرج نکنید. این‌ کار باعث می‌شود که در درازمدت وضعیت مالی شما بهبود یابد و بتوانید پاسخگوی اولویت‌های مالی خود باشید.

برنامه‌ها و اولویت‌های خود را هر چند ماه یک بار مرور کنید.

با توجه به شرایط زندگی کنونی هیچ وقت انتظار نداشته باشید که بتوانید با همین برنامه ریزی برای مدت‌های طولانی پیش بروید. برنامه‌ ریزی که برای خرج و مخارج خانه انجام می دهید همیشه ثابت نیست و متناسب با نیازها و موقعیت‌های زندگی‌ می‌تواند تغییر کند. برنامه‌ ریزی شما باید این انعطاف‌پذیری را داشته باشد تا متناسب با مسیر زندگی‌تان تغییر کند.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  زندگی اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

کار پر درآمد و راحت با حقوق ثابت

استخدام در پایلا با شغلی پردرآمد(درآمدی راحت تا ۶ ملیون تومان  و بیشتر) و ساعت کاری کم اگر…