خانه اقتصاد و خانواده پیشنهاداتی برای مدیریت اقتصادی خانواده

پیشنهاداتی برای مدیریت اقتصادی خانواده

2 خواندن ثانیه
۰
1
8,646
مدیریت اقتصادی خانواده

مدیریت اقتصادی خانواده و کم کردن هزینه های مالی، برای بسیاری از افراد چالش بزرگی است. یکی از بهترین راهکارها برای مدیریت اقتصادی خانواده، کاهش ماهیانه هزینه هاست. قبض های پرداختی ماهانه ممکن است هزینه های کمی داشته باشند و چشم گیر نباشند. اما وقتی این هزینه ها با هم جمع شوند، مبلغ هنگفتی را ایجاد می کند که بخش عظیمی از بودجه ماهیانه را شامل می شود .

بیشتر مردم به دنبال راهکارهایی ساده و در دسترس برای مدیریت اقتصادی خانواده هستند. در این مطلب چند پیشنهادات قابل اجرا و کاربردی بیان می شود. با عمل کردن به این پیشنهادات، در طول زمان صرفه جویی زیادی در هزینه ها اعمال می شود.

چند پیشنهاد برای مدیریت اقتصادی خانواده

 کاهش هزینه های حمل و نقل

اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، در هزینه های سوخت،پارکینگ و نگهداری ماشین صرفه جویی می شود. برای رفتن به محل کار، مدرسه و نقاط مختلف شهر به جای ماشین شخصی از مترو، اتوبوس، تاکسی و… استفاده کنید. همچنین می توانید کسانی مسیر یکسانی با شما دارند را شناسایی کرده و ا به صورت مشترک از یک اتومیبل استفاده کنید. هر ماه یکبار ، باد لاستیک ماشین وسیله تان را چک کنید. تنظیم باد ماشین میزان مصرف سوخت و متعاقبا هزینه ها را کاهش می دهد.

مدیریت اقتصادی خانواده
برای رفتن به سر کار، مدرسه، دانشگاه و خرید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

کاهش  هزینه قبض های انرژی

در گرمای تابستان و سرمای زمستان، از وسیله های مختلفی برای مطلوب نگه داشتن شرایط خانه استفاده می شود. بیشتر این وسایل انرژی مصرف می کنند. امروزه تکنولوژی راهکارهایی برای بهینه سازی این هزینه ها و مدیریت اقتصادی خانواده فراهم کرده است.

لامپ های معمولی خانه را با لامپ های کم مصرف و LED جایگزین کنید. این لامپ ها مصرف انرژی کم تر و عمر طولانی تری دارند. این مقادیر کم صرفه جویی، وقتی با هم جمع شوند در طول یک سال مبلغ زیادی خواهد شد.

مدیریت اقتصادی خانواده
لامپ های کم مصرف به صرفه تر هستند، چون مصرف انرزی کمتر و عمر طولانی تری نسبت به لامپ های معمولی دارند.

از ترموستات قابل برنامه ریزی برای سیستم گرمایش و سرمایش خانه استفاده کنید. برای زمانی که خواب هستید و یا در خانه نیستید، این سیستم باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

وسیله های الکتریکی که پریزشان در برق بماند، به مقدار کمی انرژی مصرف می کنند. ولی اگر دقت کنید، تعداد این وسایل الکتریکی در خانه زیاد است. پس پیشنهاد می کنیم در خانه جستجو کنید و لوازم بی مصرف برقی را از پریز بکشید.

خانه تان را عایق بندی کنید. عایق بندی از ورود هوای گرم در تابستان و هوای سرد در زمستان جلوگیری می کند. از این طریق صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی و هزینه ها اعمال خواهد شد. این عایق بندی در خانه های قدیمی که پنجره های دوجداره ندارند، کارایی بیشتری دارد.

کاهش هزینه تفریحات خانواده

ممکن است شما برای یک مجله یا روزنامه آبونمان شده باشید. در این صورت باید ماهیانه هزینه ای را برای آن بپردازید. اگر علاقه زیادی به مطالعه دارید به کتابخانه نزدیک محله زندگیتان مراجعه کنید و این هزینه اضافی را از لیست ماهیانه تان حذف کنید.

سفرهای کم هزینه را جایگزین سفرهای پر خرج کنید. هتل های کم هزینه را برای اقامت انتخاب کنید. ممکن است شما در شهری دور از خانواده تان زندگی کنید. در این صورت حتما تعداد سفرهای شما برای دیدن خانواده زیاد خواهد بود. اگر از وسایل نقلیه کم هزینه مثل اتوبوس و قطار برای رفت و آمد استفاده کنید، مقدار زیادی از بودجه شما صرفه جویی خواهد شد.

مدیریت اقتصادی خانواده
برای رفتن به مسافرت های خانوادگی از وسایل نقلیه کم هزینه مثل اتوبوس و قطار استفاده کنید.

کاهش هزینه تغذیه خانواده

خورد و خوراک بخش بسیار مهمی از بودجه یک خانواده را به خود اختصاص می دهد. همه ما پول زیادی برای خرید خوار و بار ، مواد غذایی و غذاهای آماده خرج می کنیم.

مدیریت اقتصادی خانواده
تهیه غذای خانگی، بار مالی کمتری نسبت به غذاهای رستوران به خانواده تحمیل می کند.

روش هایی برای کاهش این هزینه وجود دارد که در ادامه بیان می شود:

سعی کنید غذای مصرفی خانواده را در خانه تهیه کنید. مواد اولیه هر غذا را به مقدار نسبتا زیاد تهیه کرده و فریز کنید. با انجام این کار زمان کمتری برای پخت و پز صرف می شود. مقدار غذا را به اندازه تهیه کنید تا اضافی باقی نماند. البته راهکارهایی برای استفاده مجدد غذاهای اضافی وحود دارد. با جستجو در اینترنت می توانید این راهکارها را بخوانید.

خوردن نهار یا شام در بیرون از خانه و همراه با خانواده بسیار لذت بخش است. ولی هزینه زیادی را به خانواده وارد می کند. برای مدیریت اقتصادی خانواده بهتر است غذا را در خانه تهیه کنید و برای صرف نهار یا شام به یک پیکنیک خانوادگی بروید. این یک روش جایگزین مناسب برای غذا خوردن در رستوران است.

مواد غذایی فاسد نشدنی را یکجا و در حجم زیاد خریداری کنید. در این صورت در وقت و هزینه اعضای خانواده صرفه جویی خواهد شد.

پیشنهاد دیگر ما برای مدیریت اقتصادی خانواده، درست کردن یک باغچه است. حتی اگر فضای کمی در خانه در اختیار دارید، به فکر ساختن یک باغچه کوچک باشید. سبزیجاتی را که رشد آسانی دارند و مراقبت از آن ها راحتتر است را انتخاب کنید. این یک تجربه لذت بخش است. به عنوان مثال می توانید از گوجه فرنگی شروع کنید. گوجه فرنگی از صیفی جاتی ست که در هر خانواده مصرف بالایی دارد. می توانید آن را در تابستان پرورش دهید و پس از رسیدن آن را کنسرو کرده و در زمستان استفاده کنید.

کاهش هزینه های جانبی

هزینه های مربوط به گوشی موبایلتان را کاهش دهید. اگر ماهیانه پول زیادی صرف پرداخت کردن قیض موبایل می کنید، حتما در نحوه و مقدار استفاده از آن تجدید نظر کنید.

اگر فرزند کوچکی دارید حتما ماهیانه هزیته را صرف مراقبت از آن می کنید. در مهد کودک های اطراف خانه سعی کنید ارزان ترین را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید این هزیته کمتر نباید به کیفیت مراقبت از فرزند لطمه ای وارد کند. اگر این امکان در محیط کاری تان وجود دارد که با بیشتر کردن ساعات کاری یک روز، بتوانید روز دیگر را تعطیل کنید، حتما  از این امکان استفاده کنید. در این صورت یک روز در هفته خودتان مسوولیت مراقبت از کودکتان را به عهده خواهید داشت. این موضوع به کاهش هزینه ها و مدیریت اقتصادی خانواده کمک می کند.

مدیریت اقتصادی خانواده
هزینه های جانبی مربوط به نگهداری فرزندان، عادات ناسالم و مصرف گرایی زیاد را کاهش دهید.

اگر عادات بدی مثل سیگار کشیدن دارید سعی کنید ان را ترک کنید. با انجام این کار علاوه بر کاهش بار مالی، به سلامتی خود نیز کمک خواهید کرد.

لباس کمتری بخرید. درست است که شما باید در بین اطرافیان و در محیط کار آراسته به نظر برسید، ولی نیازی نیست مقدار خیلی زیادی لباس بخرید. با لباس های تکراری می توانید ست های متنوعی ایجاد کنید. همچنین با اعمال یک تغییر کوچک روی لباس، می توان جلوه ی متفاوتی به آن بخشید.

 

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  اقتصاد و خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

کار پر درآمد و راحت با حقوق ثابت

استخدام در پایلا با شغلی پردرآمد(درآمدی راحت تا ۶ ملیون تومان  و بیشتر) و ساعت کاری کم اگر…