خانه آشپزی و تغذیه تغذیه سالم نوشابه، سمی شیرین

نوشابه، سمی شیرین

2 خواندن ثانیه
۰
0
656
نوشابه سمی شیرین
Rate this post

مصرف نوشابه در ایران در سال های اخیر با توجه به آمار ۴ برابر مصرف جهانی افزایش داشته است. مصرف این ماده شیرین و گاز دار تا حدی برای بدن و مغز انسان مضر است که بسیاری از کشور ها مصرف آن را تا حد زیادی محدود کرده اند. این در حالی است که ایران هم چنان جز پر مصرف ترین کشورها در زمینه مصرف نوشابه است.شناخت این آسیب ها بسیار تکان دهنده است.هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است! سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان ۴ برابر میانگین جهان است.آمریکا یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان در مصرف نوشابهها است. در این کشور حدودا ۴۸ درصد مردم به طور روزانه نوشابه مصرف می‌کنند. با این وجود به نظر می رسد با افزایش آگاهی عمومی در آمریکا مصرف نوشابه کاهش پیدا کرده است. به گفته یک نشریه آمریکایی میزان مصرف نوشابهها آمریکا در ۳۰ سال اخیر به کمترین مقدار خود رسیده است.سرانه مصرف نوشابه آمریکا در سال ۲۰۱۵ به ۱۵۳٫۷ لیتر رسید، این میزان در سال گذشته ۱۵۶٫۸ لیتر بود.یک تحلیلگر سهام در این رابطه گفت که میزان مصرف نوشابه در آمریکا به همین میزان کاهش پیدا خواهد کرد و مردم به استفاده از آبمیوه‌های طبیعی روی می‌آورند.آمریکا در کنار کشورهایی مانند آرژانتین، مکزیک و … در میان بزرگ‌ترین مصرف کننده های نوشابه در جهان است اما از سال ۲۰۰۶ تاکنون این مقدار با برنامه‌های مختلف مثل گذاشتن مالیات برای نوشابهها کاهش یافته است.

برنامه های آمریکا

یکی از نقشه های آمریکا برای کاهش مصرف نوشابه دراین کشور در سال ۲۰۱۴ و تحت قوانین شهر نیویورک به تصویب رسید. طبق این قانون همه ستوران ها، فست فودها، تئاترها و استادیوم های ورزشی از دادن نوشابه ها درلیوان هایی که حجمی بیش ازنیم لیتردارند،ممنوع شدند.یکی از حامی های اصلی اجرا این قانون شهردار نیویورک بود. البته شرکت هایی مانند پپسی هم به شدت با این قانون مخالفت می کردند.

قانون مالیات انگلیس

اما غیر از آمریکا در کشورهای دیگر هم برای کاهش مصرف نوشابه، برنامه های مختلفی دارند. حدود سه هفته پیش در انگلستان قانونی برای مالیات دادن شرکت های نوشابهها تصویب شد. طبق این قانون شرکت هایی که نوشیدنی هایی تولید می کنند که در هر ۱۰۰ میلیمتر بیش از ۸ گرم شکر دارند باید مالیات بیشتری بدهند.این قانون۱میلیارد دلار به بودجه انگلیس اضافه می کند، دولت این کشور می گوید این پول را هزینه برنامه های ورزشی خواهد کرد.

افزایش مصرف در ایران

اما در ایران میزان مصرف نوشابه های گازدار نسبت به آمریکا بسیار کمتر است. ایرانیان سالانه ۳ میلیارد لیتر نوشابه مصرف می کنند. به طور متوسط هر ایرانی ۴۲ لیتر نوشابه در سال مصرف می کند. البته خبر بدی هم در این رابطه وجود دارد. حدودا در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته است. در طی این ۲۰ سال مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابهها در ایرانیان ۴ برابر میانگین جهان است. هر چند ایرانی ها حدود یک چهارم آمریکایی ها نوشابه می‌نوشند.نوشابههای گازدار ضررهای زیادی به بدن و مغز انسان می زند و این یکی از دلایلی است که کشور های پیشرفته برنامه های متفاوتی برای کاهش استفاده از آن دارند.

ضررهای نوشابه برای بدن

متخصصین امور تغذیه بر این باورند که نوشابههای گازدار باعث چسبندگی خون می‌شوند و افزایش غلظت خون سبب کند شدن حرکت خون در رگ ها می شود. افزون بر این، این پدیده می تواند باعث لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی شود. بر اساس اظهارات این پژوهشگران نوشابههای خنک حس چشایی را نیز از بین می برند و در مصرف کننده اشتهای کاذب به غذای بیشتر ایجاد و سبب چاق شدن او می شود.از سوی دیگر نوشابهها حاوی مواد قندی هستند که سریع جذب بدن شده و به شکل چربی انباشته در بدن ذخیره می شوند. در ضمن نوشابههای گازدار به دندان ها نیز آسیب می رسانند.تحقیق دیگر ثابت می کند که مقدار زیادی از ویتامین ب بدن صرف مقابله با قند نوشابه می شود و در اثر کمبود ویتامین ب خستگی و افسردگی به سراغ فرد می آید و تنش های عصبی گریبان این افراد را می گیرد. نوشابهها گازدار هضم غذا را دشوار می کند و با نوشیدن آن در حین غذا، بزاق های دهان فرصت هضم غذارانمییابند.بامصرف بی رویه نوشابه افرادبه چاقی های بدشکل وشکنندگی استخوان مبتلامی شوند.ازهمین رو،به افرادچاق یامستعدچاقی توصیه می شودازخوردن نوشابه های گازدارونوشابه هایی که دارای موادقندی هستندتاحدممکن اجتناب کنندوبه جای آن تامی توانند آب بنوشند

ضرر های نوشابه بر ذهن انسان

پزشکان به تازگی دریافتند که قند موجود درنوشابه ها و آبمیوه های صنعتی با کاهش واکنش های استرسی در مغز می تواند پیامدهای مضر برای بدن داشته باشد.در این مطالعه معلوم شد قندهای شیرین کننده موجود در نوشیدنی های قندی نظیر نوشابه و آب میوه های صنعتی موجب کاهش واکنش های استرسی در مغز می شود؛ در حالی که از بین این شیرین کننده ها تنها قند آسپارتام این خاصیت را ندارد.پزشکان هشدار می دهند اگر چه کاهش استرس به طور کلی برای بدن هر فردی مفید است اما در مورد تاثیر قندنوشابه و آب میوه در این زمینه این نگرانی وجود دارد که تاثیر فوق می تواند موجب اعتیاد به مصرف این نوشیدنی ها شود. این تاثیر موجب اعتیاد به مصرف نوشابههای قندی و شیرین می شود که حاصل آن مصرف زیاد این نوشیدنی ها و در نتیجه بروز عوارض جدی آن نظیر چاقی است که در نهایت به اختلالات متابولیکی می انجامد.

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای پایلا
بارگذاری بیشتر برای  تغذیه سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

همچنین بررسی کنید

طرز تهیه شیرینی ماکارون فرانسوی توت فرنگی با فیلم آموزشی

Rate this post شیرینی ماکارون فرانسوی شکلی جذاب و رنگ های دل ربا بسیار مجلسی و مناسب برای …